Вхід на сайт
Відновлення паролю
Реєстрація пройшла успішно
Вітаємо на нашому сайті! Дякуємо за реєстрацію

«Tiras PRIME». Українські пожежні системи можуть бути такими

Пожежна сигналізація 11 Листопада 2017 р.

Системи пожежної сигналізації, мабуть, сама консервативна сфера серед всіх систем безпеки. Основні та популярні на ринку системи, розроблені з десяток років тому і розвитку в цьому напрямку не спостерігається.

Компанія ТОВ «Тірас-12» (далі - TIRAS) вже багато років представляє на ринку системи пожежної сигналізації серії «Тірас-П», які на сьогодні являються беззаперечним лідером на ринку України. Але, не зважаючи на це, у 2015 компанія пішла на доволі ризиковий крок і почала розробку абсолютно нової серії пожежних систем - серії «Tiras PRIME».

Перший прототип був продемонстрований ще на виставці «Безпека 2015».

Основною нашою метою, було створення нової апаратно-програмної платформи, яка б своїм зовнішнім виглядом і внутрішнім наповненням, створювала інший досвід використання системи пожежної сигналізації. 

Ми хотіли закінчити еру пострадянських залізних коробок і випустити продукт європейського рівня. 

Після двох років розробки, у 2017 році,  на ринок вийшов перший реліз «Tiras PRIME». Це були три базових ППКП, розширювачі виходів, оповіщувачі, сповіщувачі  та програмні продукти.

На сьогодні, лінійка «Tiras PRIME» поповнилась новими приладами і продовжує розвиватись у різних напрямках. 

У цьому огляді нагадаємо, що особливого в «Tiras PRIME» і чому варто спробувати попрацювати з цим обладнанням.   

Система «Tiras PRIME»

Призначення системи

І так, на сьогодні, серія «Tiras PRIME» представлена приладами неадресної пожежної сигналізації ємністю від 4 до 16 зон. Серед додаткового обладнання є все необхідне для реалізації повноцінної системи пожежної сигналізації - сповіщувачі, оповіщувачі, розширювачі виходів та комунікатори. 

Станом на кінець 2017 року, «Tiras PRIME» підходить для реалізації пожежної сигналізації на невеликих та середніх об’єктах: магазини, банки, офісні приміщення, готелі тощо (тобто для більшості типів об’єктів).

«Tiras PRIME» в інтер’єрі 

Технічні та функціональні характеристики

Перше, на що звертаєш увагу - це зовнішній вигляд. Для серії «Tiras PRIME» був спроектований та розроблений новий ергономічний пластиковий корпус та новий інтерфейс користувача.
Різницю з попередньою серією «Тірас-П» видно одразу: «Tiras PRIME 16» в порівнянні з «Тірас-16П» став менше і легше, при цьому, він зручніший в інсталяції та не поступається останньому в показниках резервного електроживлення.
Порівняння «Tiras PRIME 16» та «Тірас-16П»
 
Якщо ж порівнювати 8-ми зонні ППКП, то бачимо наступне: «Tiras PRIME 8», в порівнянні з «Тірас-8П», став більшим. 
 
На перший погляд, це складно назвати перевагою, але, доволі часто, система пожежної сигналізації на базі «Тірас-8П», а це, зазвичай, дво-, трьохповерхові об’єкти, вимагає використання додаткового блока живлення (БЖ 1230 чи інший) для живлення, наприклад, оповіщувачів.  
 
«Tiras PRIME 8» спроектований так, щоб забезпечувати основне і резервне електроживлення всіх компонентів системи самостійно. Так званий формат «моноблок». При такому порівнянні, «Tiras PRIME 8» з «Тірас-8П» + «БЖ 1230», перевага на боці першого не тільки в зручності та розмірах, але й в загальній вартості.  
Порівняння «Tiras PRIME 8» та «Тірас-8П» + «БЖ 1230»
 • Що в середині?
Базова плата та плата індикації приладу розміщуються на спеціальній вставці, яка легко знімається з основи корпусу для того, щоб можна було виконати роботи з проводами. 
 
На основі розміщується окремий блок живлення нашого виробництва з «чесними» 50Вт. Ми приділяємо багато уваги джерелам живлення і намагаємось забезпечувати всі свої прилади блоками живлення власної розробки та виробництва.  
 
Наприклад, в приладах серії «Tiras PRIME» та «Оріон NOVA» абсолютно нова схема та алгоритм роботи зарядного пристрою для акумуляторів. Ми називаємо його «інтелектуальним зарядним пристроєм», тому що  його доволі складний алгоритм роботи, який враховує температуру батарей, розділяє етапи заряджання акумуляторів та повністю відключає заряджені АКБ, що значно збільшує строк служби акумуляторів (по наших розрахунках – навіть в два рази).   
Відкритий «Tiras PRIME»
 
 •  Резервне живлення забезпечується двома акумуляторними батареями ємністю 7 або 9 А*год і, як Ви вже зрозуміли, «Tiras PRIME» - 24-вольтова серія. 
 • Кабельні підключення:                    
 1. Зони пожежної сигналізації: 4, 8 або 16 базових зон сигналізації, залежно від моделі приладу.   
 2. Кожна зона має окрему «землю», вже не треба з’єднувати «землі» різних зон в одному клемнику. 
 3. Виходи оповіщення - в «Tiras PRIME» в базі 2 виходи оповіщення. Це суттєва перевага, яка дає можливість зонувати оповіщення та економити дорогу кабельну продукцію. 
 4. Два програмованих релейних виходи для управління пожежною автоматикою.
 5. Виходи «пожежа» та «несправність». На відміну від серії «Тірас-П», ці виходи транзисторні, а не релейні, і в них наявний контроль лінії з’єднання. 
 6. Системна шина RS-485 для підключення додаткового обладнання. На сьогодні, це модуль релейних виходів M-OUT8R (перелік буде розширюватись).  
 7. Виходи живлення 24В для компонентів пожежної сигналізації. 
 8. Інтерфейс mini-USB для налаштування системи.
 9. Старі «прижимні» клемні колодки у серії «Tiras PRIME» ми замінили на нові – «ліфтові», які значно надійніші та зручніші в роботі.    

Додаткове обладнання

В системі «Tiras PRIME» є набір додаткового обладнання, яке, разом з базовим приладом, утворює протипожежну «екосистему». Розглянемо це обладнання: 

Модуль розширення релейних виходів M-OUT4R  додає в систему 4 релейних виходи для управління пожежною автоматикою. Модуль встановлюється на базову плату ППКП в спеціальний роз’єм. 

Модуль розширення M-OUT4R

 • Виносний модуль розширення M-OUT8R - додає в систему 8 потужних реле для управління пожежною автоматикою. Модуль розміщується у власному корпусі та підключається до ППКП по системній шині RS-485 з довжиною лінії зв’язку до 1000 м.  

Виносний модуль розширення M-OUT8R

 • Комунікатори: 

M-PSTN - комунікатор для роботи з пультом моніторингу по телефонних лініях загального призначення. 

M-GSM - комунікатор для роботи з ПЦС в каналі GPRS. Також, при використанні M-GSM,  можлива реалізація SMS-інформування на визначені номери мобільних телефонів, наприклад, власника об’єкту.

Комунікатор M-PSTN 

Комунікатор M-GSM

Одночасно в прилад може бути встановлений один комунікатор. Встановлюється він на базову плату в спеціальний роз’єм. 

Сповіщувачі та оповіщувачі

Для реалізації повної системи пожежної сигналізації на базі «Tiras PRIME» ми, звісно ж, рекомендуємо використовувати сповіщувачі та оповіщувачі нашого виробництва.  

Сповіщувачі серії «ТІРАС» (СПД-2 (димовий), СПТ (тепловий), СПК (комбінований), СПР (ручний)) підтримують широкий діапазон напруг живлення і можуть працювати як з 12-ти, так і з 24-вольтовими приладами. 

До речі, сповіщувачі теж модернізувались і тепер оснащені повністю новою контактною групою та оновленою димовою камерою. Нова контактна група значно надійніше попередньої, система кріплення компенсує нерівності поверхні, на яку встановлюється сповіщувач, а нові контакти унеможливлюють порушення нормальної роботи пристрою. Димова камера оновилась в частині якості її внутрішньої поверхні – для виключення можливості хибних спрацювань. 

Конструкція СПД-2 «Тірас»

Щодо покажчиків та оповіщувачів - світлові покажчики виробництва TIRAS також універсальні 12/24В. Світлозвукові оповіщувачі «Джміль», «Джміль-1», «Джміль-2» та табло виготовляються у двох виконаннях: з робочою напругою 12В чи 24В. Для «Tiras PRIME» необхідно обирати саме 24-х вольтові оповіщувачі.  

Оповіщувач світлозвуковий «Джміль-1»

Налаштування системи

Тепер перейдемо до того, як налаштовується система. Повне налаштування здійснюється через спеціалізоване програмне забезпечення «tLoader», яке тепер існує як для Windows, так і для Android. Тепер не треба ніяких USB-програматорів, вбудований USB-інтерфейс дозволяє працювати з приладом напряму.   

Що треба для налаштування системи?

У випадку налаштування з Windows – звичайний шнур USB-mini-USB, при Android-налаштуванні ще один шнур microUSB-OTG (чи USB Type C–OTG - для самих сучасних смартфонів та планшетів).  

Програмне забезпечення "tLoader"

Сертифікати відповідності

Надважливим питанням для пожежних систем є питання відповідності нормам та стандартам. 
 
Серія обладнання «Tiras PRIME» сертифікована згідно останніх редакцій групи стандартів ДСТУ EN-54, при чому ми виконували не тільки обов’язкові вимоги стандарту, але і необов’язкові. В результаті у нас вийшла система, яка може працювати по ДСТУ EN-54 не тільки декларативно, а абсолютно реально та практично. 

Додатково

Крім глобальних нововведень, що були озвучені раніше, «Tiras PRIME» має багато мілких, але не менш приємних бонусів, якими не може похвалитися жоден прилад неадресної сигналізації України (по нашим даним), ось деякі з цих нововведень: 
 • «Tiras PRIME» веде енергонезалежний журнал подій. Ємність журналу 1000 подій. При необхідності, даний журнал може бути вичитаний з ППКП для подальшого його перегляду на ПК чи Android-девайсі.  
 • Всі компоненти системи іменуються – зони, виходи, входи, користувачі, пристрої. Це необхідно для подальшого зручного відображення даної інформації у журналі подій чи на екрані приладу (для ППКП з екраном в перспективі). 
 • Пожежні зони приладу можуть працювати в режимі універсального входу для контролю протипожежної автоматики і відповідної реакції на події. Універсальний вхід може контролювати зовнішнє живлення, процес пожежогасіння, стан протипожежного клапану чи бути задіяним в сценаріях, мова про які йде нижче.   
 • «Tiras PRIME» підтримує універсальну систему сценаріїв для автоматизації протипожежної автоматики. Сценарії – це універсальний програмний конструктор автоматизації, за допомогою якого можливо виконувати різні послідовності дій. Наприклад, при пожежі в зоні N, активувати вихід Y на 1 хв, при закритті протипожежного клапану, що контролюється універсальним входом X, активувати вихід A, а при відкритті клапану – деактивувати вихід. Таких варіантів може бути безліч і вони можуть бути «сконструйовані» інсталятором під вимоги конкретного об’єкту.  

 Перспективи розвитку

Серія «Tiras PRIME» розвивається і вже поповнюється новим обладнанням. Наступний в черзі – новий ППКП «Tiras PRIME 8L», який оснащений LCD-екраном, має 8 базових зон сигналізації та може бути розширений до 20 зон за допомогою модуля M-Z(f). 

Також, в даний час ведуться роботи по розробці модуля пожежогасіння, виносної панелі індикації та 24-вольтового аналогу блока живлення БЖ 1230. Ми будемо розвивати серію «Tiras PRIME» до створення повної протипожежної «екосистеми». До етапу, коли проектувальнику та інсталятору не треба буде задумуватись про те, що ППКП від одного виробника, сповіщувачі – від другого, а оповіщувачі - від третього, і як це все обладнання поєднати в одну систему. Максимально повний перелік обладнання від одного виробника – це, в першу чергу, питання працездатності всієї системи, яка захищає життя людей. Ми вже зараз пропонуємо унікальну для ринку України номенклатуру пожежного обладнання та будемо її розширювати і надалі.             
 

Висновки

Дякуємо за увагу та рекомендуємо спробувати попрацювати з «Tiras PRIME». На нашу думку, це продукт європейського рівня. В даний час, ми перевіряємо цю думку шляхом представлення обладнання серії «Tiras PRIME» в країнах європейського союзу.  
 
Чи готовий ринок протипожежної безпеки України до такого обладнання та до загального підвищення технічного рівня пожежної безпеки – питання поки що відкрите. Ми думаємо що так, а Ви?